Napísali o superženách

Napísali o superženách


Ženské mimovládne organizácie aktívne pôsobia na Slovensku už dvadsať rokov. Za ten čas sa im podarilo mnohé veci odtabuizovať, najlepšie asi domáce násilie. Témy ženských práv sa stali témami verejnými...

Superman bol jeden, superžien je veľa. Ich putovná výstava prešla Banskú Bystricu, Prešov, Nitru a Bratislavu.

Slovensko-český fond sa rozhodol osláviť 20 rokov pôsobenia slobodnej občianskej spoločnosti a úspechy ženského aktivizmu na Slovensku originálnym spôsobom. Prostredníctvom fotografických portrétov nám predstavuje tváre 25 superžien zo 14 mimovládnych organizácií

Superženy nie sú komiksové postavičky, ale skutočné bytosti, majú však moc ovplyvniť demokraciu na Slovensku. Takto uviedla výstavu Superman bol len jeden, superžien je veľa riaditeľka Slovensko-českého ženského fondu Viera Klementová.

Verejnosť vníma aktivity ženských organizácií viac ako v minulosti. Záujem o ich činnosť má zvýšiť aj putovná sedemdňová výstava Superman bol len jeden, superžien je veľa, ktorú dnes otvárajú v bratislavskom Auparku. Pre TASR to dnes potvrdila riaditeľka Slovensko-českého ženského fondu, ktorýakciu organizuje, Viera Klementová.

Emancipované zamestnané socialistické ženy volali vzápätí po zmene režimu v roku 1989 po niečom celkom odlišnom: chceme byť doma a starať sa o deti! Veľmi rýchlo sa ukázalo, že to nie je reálne a že to vlastne ani všetky nechcú. Väčšina z nich túži po sebarealizácii nielen doma, ale aj v zamestnaní a vo verejnom živote. Chcú mať rovnaké šance a príležitosti ako muži. Ako sú na tom dvadsať rokov po Novembri?

Výstava fotografií po prvý raz predstavuje verejnosti ženy reprezentujúce ženské mimovládne organizácie a užitočné veci, ktoré pre ženy a spoločnosť urobili za 20 rokov svojho pôsobenia.

Predstaviť verejnosti ženy, ktoré reprezentujú ženský aktivizmus, je cieľom výstavy Superman bol len jeden, superžien je veľa.

Na ôsmich posteroch predstavuje Slovensko-český ženský fond pre Slovensko fotografie 25 žien, ktoré svojou prácou pomáhajú iným ženám. "Tá ich superženskosť spočíva v tom, že majú odvahu s minimom peňazí meniť svet. Sú to ženy, ktoré nemajú schopnosti supermana, ale majú silu pomáhať a podporovať sa navzájom," vyhlásila riaditeľka Slovensko-českého ženského fondu pre Slovensko Viera Klementová.

Pod mierne provokatívnym názvom „Superman bol len jeden. Superžien je veľa" a s podtitulom „20 rokov ženského aktivizmu na Slovensku" bola 20. októbra na prvom poschodí Galérie Mlyny v Nitre slávnostne sprístupnená výstava fotografií 25 superžien zo 14 vybraných mimovládnych ženských organizácií.

Pri príležitosti dvadsiatich rokov pôsobenia ženských organizácií na Slovensku organizuje Slovensko-český ženský fond pozoruhodnú putovnú výstavu s názvom Superman bol len jeden, superžien je veľa.

Slovensko-český ženský fond si v októbri pripomenie 20. výročie zamatovej revolúcie a zároveň oslávi päť rokov svojho pôsobenia v SR a ČR fotografickou výstavou o líderkách ženských mimovládnych organizácií a ich úspechoch.

organizátori výstavy:
partneri: